Menu

Latina omnibvs

Dla wszystkich miłośników łaciny

Oswajamy słownik

kicior99

Słownik jest jedną z najważniejszych pomocy do nauki jakiegokolwiek języka, łaciny nie pomijając. Na pozór jest taki, jak wszystkie inne słowniki, jednak kilka rzeczy jest w nim innych.

sownikPorządek alfabetyczny
Alfabet łaciński jest taki sam jak alfabet polski (który nie przypadkiem nazywa się łaciński), więc z odnalezieniem hasła nie powinno być problemu. Pozornie, gdyż różne słowniki w różny sposób podchodzą do asymilacji. I tak jeśli szukamy wyrazu np. affero, możemy go nie znaleźć, bo nasz słownik podaje formy niezasymilowane (też występujące w tekstach). Co wtedy? Na szczęście autorzy słowników grają z nami fair. Szukamy na samej górze wyrazów zaczynających się od aff- i szanujący słownik zamieści odsyłacz aff- zob. adf-.

Czasowniki
Większość słowników za formę wyjściową czasownika tradycyjnie przyjmuje pierwszą osobę liczby pojedynczej. Zatem napotkamy na hasło repudio 1. Co mówi taki zapis? że jest to czasownik regularny pierwszej koniugacji, z końcówkami -are, -avi, -atum. Czasowniki nieregularnej pierwszej i czwartej koniugacji i pozostałe będą miały, najczęściej w sposób skrótowy, podane formy bezokolicznika, tematu perfekt i supinum, np. iungo, 3, -nxi, -nctum co odczytujemy jako iungo, iungere, iunxi, iunctum. Zapis: pareo, 2, -ui oznacza: pareo, parere, parui i brak formy supinum (ileż to mniej odmieniania :)

dicc

Imiesłowy
Najgorsze zostawiłem sobie na koniec. O ile z imiesłowami teraźniejszymi nie ma problemu, bo tworzone są regularnie od tematu praesens, o wiele gorzej jest z tymi tworzonymi od tematu supinum i często używanymi przymiotnikowo. Szukanie np. nactus jest w wielu słownikach bezcelowe, trzeba wiedzieć, że hasło wyglądać będzie nanciscor 3. nactus. Nie wiedząc o co chodzi, trzeba być jasnowidzem...  Jak sobie z tym poradzić? Cóż, nie będę oryginalny – szukać do skutku. Większe słowniki zawierają co prawda odsyłacz nactus p. nanciscor, ale specjalnie bym na to nie liczył. I choć nie lubię drogi na skróty, polecam ten adres. Wystarczy wpisać nasze słowo w szukajkę w prawym górnym rogu, a dostaniemy wszystkie informacje o parametrach tego wyrazu: czas, liczbę, formę etc. Dobra rada: używajcie tego tylko w podbramkowych sytuacjach, nie twórzcie z tego rutyny, sami starajcie się rozgryźć wyraz, to trudne ale przyniesie o wiele więcej korzyści.

© Latina omnibvs
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci