Menu

Latina omnibvs

Dla wszystkich miłośników łaciny

Porada dnia – zabawa w zdanie

kicior99

Porada na dziś
Dziś zaproponuję wam zabawę w zdanie. Nie wymaga wiele czasu, można przeprowadzić ją na przykład czekając na autobus lub obierając ziemniaki w kuchni. Po prostu tworzymy w myślach zdanie, na zasadzie wzbogacania i korzystamy tylko z tych słów, które już znamy, w kuchni słowników się nie trzyma. Nie tłumaczenie a właśnie tworzenie, bo o treści zdania będziemy decydować na bieżąco.

Przykład:
drzevoZacznijmy od rzeczownika. Niech to będzie drzewo – arbor. Drzewo musi coś robić, nie mamy specjalnego wyboru, więc niech będzie, że rośnie. arbor crescit. O tym wzroście można coś powiedzieć. Zatem arbor cito crescit – szybko. Powiedzmy teraz coś więcej o tym drzewie. Może być na przykład piękne. Nie zapomnijmy uzgodnić rodzajów, drzewo po łacinie to rodzaj żeński. Mamy więc: arbor pulchra cito crescit. Teraz czas na okoliczniki. To drzewo musi gdzieś być, zatem lokujemy je w ogrodzie, nie zapominając, że "in" w tym układzie działa z ablatiwem. arbor pulchra in horto cito crescit. Wreszcie drzewo nie rośnie cały rok, głównie wiosną i latem. Ponieważ wiemy, że określenia czasu są w ablatiwie (ablativus temporis), końcowym efektem zabawy jest: vere arbor pulchra in horto cito crescit.

Teraz pobawmy się nim trochę. Możemy je jeszcze zamienić na liczbę mnogą: vere arbores pulchrae in hortis cito crescunt. Można, celem lepszego zapamiętania, zmienić czas lub wyrazić życzenie, by rosły, stosując koniunktiw (jeśli już go ogarniamy): vere arbores pulchrae in hortis cito crescant – niech wiosną piękne drzewa w ogrodach rosną szybko. Hardcorom na zakończenie proponuję to wpleść w jakieś ACI: hortulanus vere arbores pulchras in hortis cito crescere vult – ogrodnik chce aby wiosną piękne drzewa szybko rosły w ogrodach. Możliwości jest masa. Tak otrzymane zdanie zapisujemy i sprawdzamy powiedzmy za tydzień, kiedy nasza wiedza jest większa, czy nie ma błędów. Oczywiście na różnych etapach nauki nasze próby będą różnej długości i różnego stopnia skomplikowania, ale po jakimś czasie takiej zabawy zdania łacińskie będą już o wiele łatwiejsze do rozpracowania.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Latina omnibvs
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci